בס"ד

צהרוני המשכיל בגני הילדים

תפריט צהרונים

הקדמה

חברת המשכיל מתמחה בהפעלת צהרונים המהווים מסגרות חינוכיות לגיל הרך. מטרתנו ליצור לילדים אלו, בשלב החשוב ביותר בהתפתחותם, צהרון לימודי-חוויתי אשר יאפשר להם צמיחה והתפתחות אישית תוך הקניית חום ואהבה כהמשך ישיר ומשלים למסגרת הבוקר. כלל צהרוני המשכיל בגני הילדים מוכרים ומאושרים ע"י משרד הכלכלה.

התפתחות הגיל הרך בגני טרום טרום

אנו מבינים כי שלבי ההתפתחות של הילדים בגיל הרך, הם השלבים החשובים ביותר.
על כן, אנו שמים דגש במיוחד על שכבת הגיל הנמוכה (ט.ט חובה) לרבות התחשבות בילדים המצויים בשלב הרגרסיה וזקוקים לטיפול פרטני וסבלני, הנחיה ולמידה בנושא השימוש בשירותים, היגיינה וכיוצ"ב.
אנו מודעים לעובדה, כי קבוצת גיל זו נמצאת בשלב רכישת הרגלי אכילה ואנו נערכים לספק לה סביבת למידה מתאימה ורכישה של הרגלי אכילה נכונים
הצוות החינוכי המשובץ לעבודה בשכבת גיל זו, עובר הכשרה מיוחדת ומודע לקשיים בהסתגלות לסדר יום חדש, לרוב הסתגלות ארוכה יותר.
כחלק משילוב ההורים בנעשה, אנו מקיימים אסיפת הורים בתחילת שנת הלימודים לצורך הכרות עם הצוות, הצגת התכנית החינוכית, הסבר על סדר היום ועל תכנית ההעשרה, באסיפה זו יוצרים תיאום ציפיות בין הצוות להורים.

מעגלי יחסים: ילדים – צוותים – הורים – קהילה

צוות הצהרון מהווה המשך ישיר לפעילות שעות הבוקר בגנים, הן בפן הדידקטי והן בפן הרגשי. צוות הצהרון מצוי בקשר ישיר ורציף עם מנהלת הגן והסייעת ופועל בשקיפות מולן ומול ההורים מתוך מטרה להציב במרכז העשיה את טובת הילד.
צוות הצהרון מתודרך להגיע לגן 15 דקות לפני תחילת הפעילות, לצורך ביצוע חפיפה עם צוות הגן.
כחלק מנהלי העבודה השוטפים, חלה על צוותי הצהרון חובת דיווח להורים בכל הנוגע לפעילות ילדיהם בצהרון על רבדיו השונים. מעבר לעדכונים היומיומיים, חברת המשכיל מעדכנת את הוריהם של ילדי הצהרון ב"חודשון בצהרון" על הנעשה ועל אשר יעשה בכל חודש וחודש.
אנו מעבירים משוב באמצעות המייל לכלל הורי הצהרון שלוש פעמים בשנה זאת על מנת לקבל מכם ההורים משוב בנוגע לשביעות רצונכם מן הצוות, הפעילות השוטפת, התזונה ועוד.
המשוב מהווה כלי מרכזי וחשוב עבורנו בהתייעלות ושיפור איכות השירות, במטרה להישאר ערניים וגמישים לצרכיו של הילד.
נדבך חשוב בתכנית העבודה שלנו, מציב במרכז העשיה את הרעיון שהילד הוא חלק סימביוטי מהקהילה בה הוא חי, במטרה להעצים את הילדים ולערב אותם בחיי הקהילה, אנו נותנים להם את הכלים לתרום לקהילה, בין היתר באמצעות נושא המחזור, השייכות, נתינה, קבלת השונה , פעילות הורים ילדים בזמן הצהרון ונושאים חשובים נוספים.

התאמה התפתחותית

פיתוח כישורים רגשיים, חברתיים ופיתוח מיומנויות וכישורים קוגניטיביים.
חברת המשכיל מעסיקה צוותים מנוסים, בעלי השכלה והכשרה מקצועית בתחום ההוראה והחינוך לגיל הרך.
בתחילת השנה עוברים הצוותים ימי היערכות הכוללים בין היתר קורס עזרה ראשונה, נהלי בטיחות, חשיפת התכנית הפדגוגית השנתית, סדנאות ע"י אנשי מקצוע והקניית כלים להתמודדות עם בעיות משמעת בחינוך הבלתי פורמלי וכיוצ"ב.
כמו כן, מנהלת מחלקת גני הילדים בחברת המשכיל הינה בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד והתמחות בשפה ודיבור בגיל הרך וכן תואר שני בהתנהגות ארגונית עם ניסיון רב שנים בתחום הטיפולי וההתפתחותי ובתחום ההוראה המתקנת.
מעבר לצפייה והנחיה פרטנית בגנים, מקיימת מנהלת מחלקת גני הילדים בחברת המשכיל סדנאות לכלל הצוותים במהלך שנה"ל במטרה להדריך אותם ולהקנות להם כלים ושיטות של מיומנויות למידה שונות, בסיס לקריאה וכתיבה, מודעות פונולוגית, מתמטית, פיתוח כישורים רגשיים והעצמת הילד בדגש על הביטחון העצמי.

פיתוח יחידת תוכן לימודי בהתאם לגיל ילדי הצהרון

חברת המשכיל מפתחת בשיתוף עם אנשי מקצוע תכנית עבודה פדגוגית יומית, חודשית ושנתית ע"פ חלוקה לקבוצות גיל.
צוותי הצהרון נחשפים לתכנית השנתית בתחילת שנה"ל ומקבלים מדי חודש בחודשו חוברת המכילה את התכנית הפדגוגית החודשית ומפרטת את התוכן הלימודי שיועבר לילדי הצהרון באותו החודש: סיפורים, מערכי מפגשים, עבודות היצירה וכיוצ"ב.

שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים

חברת המשכיל צברה ניסיון רב שנים בשילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים, המגיעים מגנים של החינוך המיוחד וגנים שפתיים.
אנו ערים לשוני הקיים בין המסגרת הרגילה למסגרת החינוך המיוחד, לרבות היחס בין מספר הילדים ומספר המדריכות בקבוצה. בגנים אלו אנו מסייעים לצוות בעזרתה של מנהלת מחלקת הגנים שלנו תוך שיתוף פעולה רציף של ההורים על מנת להביא לשילוב אופטימלי של הילד במסגרת הצהרון.
אנו מעניקים לצוות כלים לעבודה עם ילדים אלו ברמה הרגשית והפדגוגית.
צוות הצהרון שומר על קשר רציף עם צוותי הגן של ילדים אלו על מנת להיות במעקב אחרי התפתחות הילד והכנסת שינויים/כלים נוספים בכדי לסייע לילד לפי קצב התקדמותו וצרכיו.
צוות הצהרון מבצע התאמות על מנת לדאוג לביטחונו האישי של הילד, החל מהגעתו אל מתחם הצהרון בהסעה והכנסתו לשטח הגן בבטחה, דרך הדאגה להענקת ארוחה חמה בשעה בה הגיע וכלה בשילובו בפעילות הצהרון וחיבורו ליתר הילדים.

כח אדם

צוות הצהרון אשר נמצא עם הילדים נבחר בקפידה. הצוות עובר השתלמויות מקצועיות במרוצת השנה ובפתחה ובעל הכשרה רלוונטית לתפקיד. אנו נותנים דגש כי הילדים ירגישו בבית, באווירה ביתית, חמה, עוטפת ומכילה לצד אנשי צוות בעלי ניסיון רב. אהבה, למידה, חוויה - זה סוד הצלחתו של צוות הצהרון. צוותי ההדרכה עוברים השתלמויות במהלך השנה, בהן הם מקבלים כלים אופרטיביים המסייעים להם רבות במהלך העבודה בצהרון עם הילדים. בכל כיתת גן אשר מונה 30 תלמידים ומעלה אנו משבצים שלושה אנשי צוות.

הזנה

אנו במשכיל שמים דגש על אוכל בריא, מזין וטעים לילדים. ארוחת הצהרים בתפריט ביתי ומגוון כוללת: מנת עוף/בשר, פחמימה, ירק מבושל וירקות טריים. אנו מגישים לילדים אוכל מזין, ללא עיבוד, ללא חומרים משמרים, ללא חומרי טעם וצבע, ללא שומן טראנס וללא מרגרינה/מחמאה. המנות מופחתות נתרן, סוכר ושמן. במנות ישנו שילוב של פחמימות מלאות. האוכל מבושל מדי יום ביומו. טעימת ארבע כוללת פירות העונה. התפריט על פי הנחיות משרד הבריאות ובפיקוח תזונאית מוסמכת.

 

תפריט לדוגמה

 

יום ראשון

מנה עיקרית
פילה עוף אפוי

תוספת
אורז

ירקות מבושלים/מאודים
שעועית ירוקה מאודה

טעימת ארבע
פירות העונה מקולפים וחתוכים

יום שני

מנה עיקרית
שוק עוף בגריל

תוספת
קוסקוס

ירקות מבושלים/מאודים
תבשיל ירקות לקוסקוס

טעימת ארבע
פירות העונה מקולפים וחתוכים

יום שלישי

מנה עיקרית
בולונז בקר

תוספת
בורגול

ירקות מבושלים/מאודים
גזר גמדי

טעימת ארבע
פירות העונה מקולפים וחתוכים

יום רביעי

מנה עיקרית
קציצות עוף

תוספת
פתיתים אפויים

ירקות מבושלים/מאודים
אפונה וגזר מאודים

טעימת ארבע
פירות העונה מקולפים וחתוכים

יום חמישי

מנה עיקרית
שניצל עוף אפוי

תוספת
פסטה

ירקות מבושלים/מאודים
שעועית לבנה ברוטב

טעימת ארבע
פירות העונה מקולפים וחתוכים

מפגש

בכל יום מיד לאחר הארוחה מקיימת מובילת הצהרון מפגש לילדי הגן. מטרתו של המפגש לכנס את הילדים ולרכז אותם בשיח מהנה בין מובילת הצהרון לילדים. במפגש זה מסבירה המובילה לילדים מהו סדר היום הצפוי להם: חוגים / הפסקה / פעילות מיוחדת. מפגשים אלו חשובים מאוד בכדי לסגור את החלק הראשון אותו עברו הילדים עם גננת הבוקר ולפתוח את חלקו השני של היום בצורה נינוחה.

חוגים

לנו במשכיל חשוב מאוד לספק חוגים מגוונים מתחומי המדע, האמנות, הספורט, החשיבה, המחול, הדרמה, התיאטרון ועוד...החוגים מותאמים לגילאי הילדים, צוות המדריכים נוכח בזמן לצדו של מדריך החוג.

רשימת חוגים לדוגמא: מדענים צעירים, תנועה, ספורט, דרמה, משחק ותאטרון, רואים עולם, מספרי סיפורים ועוד...

העשרה

תכנית העשרה אשר בנויה מנושאים חודשיים המותאמים לגילאי הילדים. מטרת התכנית להעשיר את עולמם הפרטי של כל ילד וילדה מעולם הרגשות, גיבורי על, ארצות בעולם, העולם הקסום ועוד... כל זאת בדגש על למידה חוויתיתמשמעותית, תוך חיזוק ביטחונם העצמי. בימי החופשה תתקיים הפעילות במתכונת אטרקטיבית ממש כמו קייטנה.

בטיחות

אנו שמים דגש רב על נושא הבטיחות בצהרון. צוותי ההדרכה עוברים קורס עזרה ראשונה, ביטחון ובטיחות בחודשי יולי/אוגוסט. אנו מקפידים כי הילדים יהיו תמיד תחת השגחה, אנו מעניקים להם תחושת ביטחון לצד חיזוק ביטחונם העצמי ועצמאותם. בכל תחילת יום אנו בודקים את נוכחות הילדים ומסמנים ביומן ייחודי של צהרוני המשכיל. בדיקת נוכחות מתבצעת גם במהלך היום בכל חזרה מהפסקה או חזרה מחוג. בסוף יום כאשר באים ההורים לקחת את הילדים, מסמנת מובילת הגן ביומן הנוכחות כי הילד נלקח.

קשר עם צוות הבוקר

 צוות הצהרון עומד בקשר רציף עם צוות הגן בבוקר, בתוך כך הצהרון פועל בסביבה הטבעית של הילד, ללא חציית כבישים, עם חבריו לספסל הלימודים. הצהרון פועל מתום יום הלימודים ומעניק לילדים מסגרת חינוכית באווירה ביתית, תומכת ומשלימה למשרד החינוך ולנעשה בגן בבוקר. מטרתנו היא להוות המשך רציף לגן תחת חזון צוות הבוקר. צוותי הצהרון מגיעים לגן כבר בשעה 13:45 (לפני תום הגן), זאת בכדי לקיים חפיפה מסודרת בהתאם להמלצת משרד החינוך על אשר נעשה במהלך יום הלימודים בגן ובכדי לארגן את ארוחת הצהרים.

תכנית פדגוגית

פעילות הצהרון – תכנית שבועית

בכל חודש אנו שולחים "חודשון בצהרון" לכלל ההורים, ב"חודשון" זה מקבלים ההורים מידע אודות הנושא החודשי.

פעילות שבועית

 KindergartenWeeklyProgram